En krock mellan lastbil och personbil inträffade i Pinbacken på väg 263 under förmiddagen.
Räkna med vissa störningar i Pinbacken under lunchtid efter att en bil och lastbil krockad. Ingen person ska dock ha skadats. Polisen har meddelat att de inte var kallade på krocken utan den har hanterats själva av de inblandade förarna.
Blåljus En bilbrand på Frejgatan i Märsta under natten mot fredag spred sig till flera fordon. Räddningstjänsten larmades strax efter midnatt och kunde snabbt ta sig till platsen för att släcka elden.
Nyheter Det råder högsommarvärme och kommuninvånare vallfärdar till badplatser runt om i kommunen. Temperaturerna i badet närmar sig 20 grader på sina håll, i Sjudargården är det varmast med över 20.
Blåljus Polisen larmades till Valsta efter att en man uppträtt märkligt och försökt öppna en bil som inte var hans. På plats misstänktes han för drograttfylleri och narkotikabrott.
Blåljus Ett bråk uppstod mellan två kollegor på en arbetsplats i Arlandaområdet under måndagseftermiddagen. Polisen larmades till platsen vid 15.45 efter uppgifter om att två män börjat slåss med varandra.
Politik Fritidsgården vid Sigtuna Fritidscenter stänger, och kommunen satsar istället på mobila fritidsledare som rör sig ute på platser där ungdomar vistas.
Blåljus Under vecka 27 registrerade polisen totalt 168 misstänkta brott i Sigtuna kommun. Bland anmälningarna finns även ett fall av det nyinstiftade brottet förolämpning mot tjänsteman.