Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Lastbil körde in i parkerad bil

En lastbil körde vid 13-tiden på annandagen in i en parkerad personbil på Terminal 5.

En lastbilschaufför körde in i en personbil i närheten av Terminal 5, bilen stod parkerad i samband med incidenten. Polis tillkallades som identifierade chauffören och pratade med föraren i den parkerade bilen. Polisen misstänker inte brott men tar upp en anmälan om trafikolycka utan misstanke om brott.

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.

Stor risk för gräsbrand under onsdagen

Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.

Lodjursjakten stoppas

Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.