En lastbil välte på E4:an vid Svinrakan kring 12.30-tiden och orsakade kraftiga köer.
Lastbilen körde av vägen vid 12.30-tiden. Den ligger enligt uppgift från SOS-alarm på sidan och chauffören kan vara klämd. En stor räddningsinsats pågår. Framkomligheten är begränsad tillsvidare och Trafikverket uppger att påverkan på trafiken är mycket stor. Bärgning och sanering väntas ta ett flertal timmar.
Det senaste från Trafikverket är att det ska vara klart till klockan 17. Vägar genom Arlandastad och lv 859 mellan Märsta-Rosersberg har också kraftigt begränsad framkomlighet.
Sedan 17.30-tiden är det bärgat och klart men köerna är kvar. Samtliga körfält är nu öppna. Chauffören av lastbilen tog sig själv ut från lastbilen och ska inte ha varit i behov av sjukvård enligt SVT Uppsala.
Nyheter Sigtuna kommun placerar sig på plats 138 av landets 290 kommuner i årets Hjärtstartarindex. Trots att antalet registrerade hjärtstartare har ökat till 146 innebär det en försämring jämfört med tidigare år, enligt Hjärt-Lungfonden.
Nyheter En man döms till villkorlig dom och böter på 10 000 kronor efter att ha gått bakom säkerhetskontrollen på Arlanda – utan att vara i tjänst, rapporterar Expressen.
Nyheter VR Sverige har vunnit upphandlingen och tar över driften av Mälartåg från december 2026. Kontraktet gäller i åtta år med möjlighet till förlängning. Beslutet meddelades den 8 oktober och beställare är Mälardalstrafik, som ägs gemensamt av regionerna i Stockholm, Sörmland, Uppsala, Västmanland, Örebro län och Östergötland.
Politik Finansmarknadsminister Niklas Wykman (M) var i Märsta under onsdagen tillsammans med kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M). Fokus låg på bostadsfrågor, infrastruktur och den lokala utvecklingen i Sigtuna kommun.
Nyheter Tågen till och från stationerna i kommun fortsätter att ha problem med punktligheten. Under september kom var tionde tåg mer än fem minuter sent till stationerna i Märsta, Arlanda C och Rosersberg, rapporterar Newsworthy.