Larver över hela golvet i sophuset.Foto: Insändarbild
Larver invaderade sophus
Ett sophus på Steninge backe har invaderats av larver: - Det luktar jätteäckligt och är fullt med insekter och larver i hela sophuset, säger en av de boende till märsta.nu
Ett sophus på Steninge backe har invaderats av insekter och larver. En boende uppger för märsta.nu att det är insekter och larver i hela sophuset: – Alla grannar är förbannade och äcklade, vissa klarar inte av att gå in där.
Rikshem som äger och förvaltar de aktuella husen informerades om situationen av märsta.nu under förmiddagen. Beskedet därifrån är att det lokala kontoret agerar.
Problem med larver finns generellt i sophus och sopkärl, de behöver spolas rent sommartid: – Soprummet sanerades från larver under dagen. Anledningen verkar vara matrester som hamnat på golvet och skapat en trivsam miljö för larverna. Det är viktigt att vara noga med att slänga sopor ordentligt och i rätt kärl för att undvika skadedjur och insekter i soprum och kring bostadshuset, skriver Frida Löwengren på Rikshems kommunikationsavdelning.
Nyheter Trafikverket går nu ut och varnar för att trafiken kan bli riktigt besvärlig i Sigtuna kommun under torsdagen och fredagen. Prognosen visar på mycket snö i kombination med kraftig vind, och myndigheten uppmanar bilister att stanna hemma om resan inte är nödvändig.
Blåljus Tre personer misstänks för brott efter ett bråk i en lägenhet i Märsta under tisdagen. En kvinna i 30-årsåldern misstänks för misshandel och grovt olaga hot.
Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.
Nyheter Under nyårsafton erbjuder Swedavia och Stockholm Arlanda Airport kostnadsfri parkering för hundägare som vill ge sina djur en lugnare nyårsnatt.
Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.
Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.
Politik Antalet anställda läkare, sjuksköterskor och undersköterskor i Region Stockholm har ökat med över 2 000 personer sedan 2023, samtidigt som intresset för att arbeta i regionen har ökat kraftigt.
Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.