Foto: Jamshid Jamshidi

Larm om slagsmål i Märsta

Polisen fick kallas till ett slagsmål i Märsta under natten. En person fick omhändertas enligt Lagen om omhändertagande av berusade personer (LOB)

Tidigt på fredagsmorgonen, vid klockan 03:00, larmades polisen om ett pågående slagsmål i Märsta, rapporterar UNT.se Vid ankomsten fann polisen tre personer på platsen, men det pågick inget fysiskt slagsmål vid deras ankomst. En av de tre personerna var kraftigt berusad och omhändertogs enligt lagen om omhändertagande av berusade personer (LOB). Helena Boström Thomas, presstalesperson hos polisen, uppger för UNT.se att var det svårt att få klarhet i vad som hade hänt när de anlände. Polisen har inte rapporterat några ytterligare incidenter eller gripanden i samband med händelsen.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening