Polis vid Sätuna och stationsområdetFoto: MMS-Bild

Larm om skottljud vid Märsta station

Polis har fått in samtal om skottljud kring Sätuna: - Vi har inget som tyder på skottlossning men är i området i förebyggande syfte, säger Eva Nilsson vid Polisens ledningscentral.

Vid 19.20-tiden var det flera som ringde polisen med anledning av smällar som uppfattades som skott kring stationsområdet i Märsta. Polis har varit på plats med flera patruller och man söker igenom området men det finns inget som tyder på en skottlossning:
– Vi är lite på tårna i området eter det som hänt, men det finns nu inget som tyder på skott, säger Eva Nilsson vid Polisens ledningscentral till märsta.nu

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

sommarlov

Mängder av aktiviteter i kommunen under sommarlovet

Ung & Student Sigtuna kommun har ett stort utbud av aktiviteter för barn och unga under sommarlovet 2025. I Märsta, Valsta, Sigtuna och Rosersberg arrangeras kostnadsfria eller subventionerade aktiviteter genom kulturförvaltningen, fritidsgårdarna, biblioteken och lokala föreningar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening