Foto: Magnus GranhagenSkjutningen ska ha skett i närheten av den nedlagda ValstaskolanEtt stort pådrag i ValstaFoto: MMS-BildFoto: MMS-BildFoto: MMS-Bild
Man avled efter skjutning
En person sköts i Valsta under lördagskvällen och fördes till sjukhus med allvarliga skador. Strax före klockan 22 meddelades att han avlidit till följd av skadorna.
Vid 19-tiden larmades polis till Valsta med anledning av att en man skjutits. Mannen ska vara allvarligt skadad och fördes till sjukhus. Ett stort pådrag var på plats med närmare tio polisbilar, ett område kring Valsta centrum spärrades av för tekniskt undersökning och polis.
Enligt Aftonbladets rapportering är det en man i 40-årsåldern som skjutits inne på en restaurang, han har träffats i huvud och bröst.
Strax före klockan 22 meddelar Polisen att mannen avlidit till följd av sina skador. Anhöriga har informerats. Det finns kameror uppsatta som polisen ska undersöka för att se om det går att få mer information. Polisen har inte frihetsberövat någon i skrivande stund.
Politik Miljöpartiet vill förlänga giltighetstiden för SL:s enkelbiljett från 75 till 90 minuter. Förslaget är en del av partiets politik inför valet i Region Stockholm.
Politik Nu börjar listorna inför höstens val till kommunfullmäktige i Sigtuna att bli klara. Totalt finns 220 kandidater från 14 partier registrerade hittills, enligt Newsworthys sammanställning.
Politik Valdeltagandet i Sigtuna kommun sjönk i senaste riksdagsvalet och bröt därmed en lång uppåtgående trend, enligt siffror som Newsworthy tagit fram.
Nyheter En ny studie från SLU visar att PFAS-halterna i svensk konsumtionsmjölk i stort sett är mycket låga eller inte mätbara. Det gäller även i områden nära platser där brandskum tidigare använts, som kring Arlanda och Rosersberg.
Politik Flera partier har färre kandidater inför höstens val till kommunfullmäktige. I Sigtuna har Kristdemokraterna tappat sju namn jämfört med valet 2022, enligt siffror som Newsworthy sammanställt.
Nyheter Under 2025 tillkom 3,7 megawatt ny solel i Sigtuna. Det innebär en ökning med 13 procent jämfört med året innan, men en lägre takt än i landet i stort.
Politik Fyra kommuner i Arlandaregionen har tecknat ett avtal om att klimatreducera sina flygresor i tjänsten till 100 procent. Det handlar om Sigtuna, Knivsta, Upplands Väsby och Vallentuna.
Notiser Irans exilprins Reza Pahlavi landade på Arlanda under söndagsförmiddagen. I samband med besöket genomfördes en poliseskort som påverkade trafiken på E4 mellan Arlanda och centrala Stockholm.
Notiser Sju personer från Plock-Robbans gäng har samlat in närmare 90 kilo skräp i centrala Märsta och omkringliggande områden under lördagsförmiddagen.