Foto: Magnus GranhagenSkjutningen ska ha skett i närheten av den nedlagda ValstaskolanEtt stort pådrag i ValstaFoto: MMS-BildFoto: MMS-BildFoto: MMS-Bild
Man avled efter skjutning
En person sköts i Valsta under lördagskvällen och fördes till sjukhus med allvarliga skador. Strax före klockan 22 meddelades att han avlidit till följd av skadorna.
Vid 19-tiden larmades polis till Valsta med anledning av att en man skjutits. Mannen ska vara allvarligt skadad och fördes till sjukhus. Ett stort pådrag var på plats med närmare tio polisbilar, ett område kring Valsta centrum spärrades av för tekniskt undersökning och polis.
Enligt Aftonbladets rapportering är det en man i 40-årsåldern som skjutits inne på en restaurang, han har träffats i huvud och bröst.
Strax före klockan 22 meddelar Polisen att mannen avlidit till följd av sina skador. Anhöriga har informerats. Det finns kameror uppsatta som polisen ska undersöka för att se om det går att få mer information. Polisen har inte frihetsberövat någon i skrivande stund.
Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.
Blåljus Vid 2-tiden i natt inträffade ytterligare ett våldsbrott i Märsta. En man grips misstänkt för grov misshandel. Den utsatte är en kvinna som förts till sjukhus.
Politik Oppositionspartierna Socialdemokraterna, Vänsterpartiet, Miljöpartiet och Centerpartie riktar skarp kritik mot den moderatledda kommunledningens beslut att tacka ja till ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring.
Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.
Nyheter En nederländsk lastbilschaufför i 20-årsåldern stoppades vid Öresundsbron med stora mängder narkotika i lasten. Han uppgav att han var på väg till Arlanda flygplats, men i lastutrymmet hittades heroin och cannabisharts till ett uppskattat värde av flera miljoner kronor.