Larm om bränder under nyårsnatten

Brandkåren hade en intensiv natt efter tolvslaget och ryckte ut till flera bränder.

Det var lugnt i kommunen fram till midnatt. Ett larm kom in om en brand i en mindre byggnad i Sigtuna stadsängar vid 21.30-tiden.

Vid 1–tiden brann det i ett soprum i Valsta. Lågorna stod ut när brandkåren. Kom till platsen och man fick arbeta intensivt med att släcka innan hela byggnaden förstördes. Kort därpå kom nästa larm till en bilbrand i Vibyvägen i Sigtuna. En bil var helt övertänd på en parkering. Men det fanns inga andra bilar i närheten som drabbades.

Tidigt i morse vid 4-tiden brann det i ett radhus. Omfattningen är dock oklar.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening