Foto: Insändarbild

Larm om bränder minskade

Antalet larm om bränder sjönk i juli och var den lägsta nivån på fyra år.

Förra sommaren var det rekordmånga larm om bränder i kommunen, men i år i juli kom bara larm om 17 bränder. Det motsvarar 3,5 samtal per 10 000 invånare. Snittet för juli har legat på 7,5 sen juli 2015, årets nivå är den lägsta en julimånad sedan just 2015 enligt SOS Alarm.

Värmdö hade flest samtal om bränder i länet med 8,6/10 000 invånare. Av de sex sk Attundakommunerna hade Väsby flest samtal om bränder med 5,5/10 000 invånare. Sigtuna minskade jämfört med förra året med 4,6 samtal/10 000 invånare. Våren i kommunen var det i snitt 10 samtal/10 000 invånare gällande bränder.

Mord i Sigtunafjärden

50-åringen häktad för mordet

Notiser En 50-årig man har häktats misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015, uppger Attunda tingsrätt.

Mordet i Sigtunafjärden

Man begärd häktad för mord

Notiser Åklagare har beslutat om att lämna in en häktningsframställan mot den man som greps för 10 år sedan misstänkt för mord på en kvinna.

Inga hinder för ledning mellan Odensala-Väsby-Sollentuna

Nyheter Nu har den sista processen gällande ledningen mellan Odensala-Väsby hanterats och Svenska kraftnät kan börja planera för projektstart:- Det här är en viktig pusselbit i vår satsning för att ge stockholmsregionen kraft att växa, säger Ulrika Hamberg programledare på Svenska kraftnät.