Polis utredde ett bråk på Märsta station.Foto: MMS-Bild

Larm om bråk vid Märsta station – Skjutvapen ska ha setts

Vid 14.30-tiden larmades polis till Märsta station efter samtal om att flera personer slagits med varandra.

Enligt samtal till polisen ska flera personer ha slagits på Märsta station och även tillhyggen ska ha setts i samband med bråket. När polis anländer är ingen kvar på platsen och man misstänker att det kan finnas personer på tåget som stoppades under en kort tid.
– Det kom en uppgift om gärningspersoner eventuellt var på tågen, så då hade man tågstoppet en stund tills man visste att den uppgiften inte stämde, säger Towe Hägg vid Polisens ledningscentral.

Inga gärningsmän eller målsägande har träffats på av polisen som avslutade ärendet kring 15.10-tiden, anmälan om missandel och brott mot vapenlagen upprättades.
– Brott mot vapenlagen då det finns uppgift att ett skjutvapen har varit synligt i den grupp av personer som bråkade med varandra, skriver Polisen på sin hemsida.

Lodjursjakten stoppas

Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.

EXTRA

Polis misstänker grov våldtäkt mot barn

Nyheter Omständigheterna kring det grova brottet som inträffade på Migrationsverkets återvändandecenter är fortsatt oklara, men nu verkar ändå brottsrubriceringen offentlig. Det rör sig om grov våldtäkt mot barn.

Risk för ishalka i Sigtuna kommun

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll klockan 19.00 till torsdag morgon klockan 10.00.

A-traktorer ökar i kommunen

Nyheter Antalet A-traktorer i Sigtuna kommun har ökat de senaste åren, enligt statistik som Newsworthy sammanställt med uppgifter från Transportstyrelsen.