Foto: Daniel Iskandar

Lärarförbundet larmar: Var femte lärare har lämnat skolan

Var femte lärare i kommunen har redan lämnat skolan och göra annat: - Att 1000 lärare återvänt till skolan är bra, men sett till hela lärarbristen är det en droppe havet. Nu måste politikerna i brett samförstånd leverera besluten som gör läraryrket mer attraktivt, skriver Lärarförbundet i ett pressmeddelande.

Lärarförbundet har sammanställt siffror från SCB som visar att utbildade lärare väljer att lämna yrket och göra annat. En del väljer att återvända men det är inte tillräckligt för att täcka upp för den lärarbrist som finns ute i landet. I den så kallade Frånvarorapporten finns det 976 utbildade lärare i kommunen, 276 av dessa går nått annat vilket motsvarar drygt var femte, eller 23 procent. Om man lockar tillbaka 60 procent av dessa så skulle 140 lärare arbeta i skolan igen.

Lärarbristen anses vara akut med 77 000 lärare som kommer synas om fem år om man inte gör något för att dels få fler att stanna inom yrket men även utbilda fler. Lärarförbundet har tre förslag för att komma tillrätta med lärarflykten: dels att man ska lita på professionen, det vill säga att lärarna är proffs och vet vad dem gör, läroplaner och kursplaner behöver göras mindre omfattande samt att lönerna ska höjas.
– Lärarbristen är inte en olöslig ekvation utan svar. Med högre lön, rimliga arbetsvillkor och mer makt över yrkesutövandet går trenden att vända, så att fler vill bli och fortsätta vara lärare, skriver Lärarförbundet i sin rapport.

Berusad man omhändertogs efter bråk på Arlanda

Blåljus En berusad man i 30-årsåldern omhändertogs av polis på Arlanda under fredagskvällen efter att ha knuffat en annan person. Händelsen inträffade strax före klockan 18 och ledde till ett larm om stökigt beteende på flygplatsen.

Risk för skyfall i på söndag

Notiser Under söndagen den 13 juli gäller en gul vädervarning för skyfall i Sigtuna kommun och övriga delar av norra Stockholms län. Varningen är utfärdad från midnatt till kl. 17 på eftermiddagen.

kyrkovalet

Kyrkovalet närmar sig – så kan du påverka

Politik Mellan den 8 och 21 september hålls kyrkovalet i Svenska kyrkan. Då får medlemmar över hela landet möjlighet att rösta om vilka som ska styra kyrkan under de kommande fyra åren – både lokalt och nationellt.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening