Foto: Magnus Granhagen

Lapp på luckan i kvällens derby

Skånela möter Hammarby ikväll och för första gången på länge är det lapp på luckan till matchen.

Ikväll väntar en spännande handbollsmatch i Vikingahallen när Skånela IF möter Hammarby IF i Handbollsligan. Intresset för derbymatchen har varit stort, och biljetterna till evenemanget tog slut redan förra veckan. Med en helt fullsatt arena väntas en feststämning när Skånela, som kämpar för att hålla sig kvar i ligan, tar emot mittenplacerade Hammarby.

Matchen, som startar klockan 19:00, har betydelse för Skånelas chanser att säkra sitt kontrakt för kommande säsong. Klubbens entré öppnar kl. 17:30 för att välkomna fansen till det som lovar att bli en intensiv kamp på planen.

Skånela IF har under flera år arbetat för en utbyggnad av Vikingahallen för att möta de växande kraven och arenastandarderna. Trots samtal med kommunen har ännu inget officiellt beslut om en expansion fattats, vilket lyfter frågan om framtida kapacitet. Med kvällens fullsatta läktare hoppas föreningen kunna visa på behovet av en större arena för att tillgodose fansens intresse och de krav som ställs på klubben.

Så gick det för bygdens lag på Gothia Cup

Fotboll Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.

Jannis ger barn och unga gratis sommarläger

Fotboll Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.

Tufft motstånd för Skånela i Svenska Cupen

Handboll Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.

sommar i sigtuna kommun

Cricket samlar unga och vuxna

Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.

Flest hole-in-ones hos Arlandastad GK

golf Under 2024 registrerades sex hole-in-ones på Arlandastad Golfklubb och en på Sigtuna Golfklubb, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som sammanställts av Betting.se.

division 4

Fjärde raka segern för Märsta IK

Fotboll Märsta IK fortsätter sin starka formkurva i division 4. I helgens möte med Sunnersta 2 kom lagets fjärde raka seger efter 2–1 hemma på Midgårdsvallen.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening