Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Länsstyrelsen varnar för lågt bostadsbyggande

Länsstyrelsen varnar för bostadsbrist i framtiden i hela länet. I Sigtuna kommun startas bygget av 320 bostäder i år.

320 bostäder byggstarts i kommunen i år och 229 startade förra året. Totalt i länet under 2023 och 2024 förväntas drygt 18 000 bostäder färdigställas. Byggandet tar fart mer i år än förra året men det är endast 35 hyresrätter som byggs i kommunen och resterande är övrig upplåtelseform för 2024. Förra året var det dock klart flest lägenheter som färdigställdes, 198 stycken av 229.

Lågkonjunkturen anses ha spelat en avgörande roll för bostadsbyggandet, planen var att det för 2024 skulle startas 22 000 bostäder, antalet är halverat till 11 000. Höga produktionskostnader är också ett problem. Samtliga kommuner har skruvat ner sina förväntningar när det gäller bostadsbyggande enligt Länsstyrelsens rapport.
– Samtidigt som det är bra att kommunerna skruvar ner sina förväntningar är det naturligtvis oroande med tanke på den långsiktiga bostadsförsörjningen och länets tillväxt, säger Nanny Andersson Sahlin, utvecklingsledare i bostadsförsörjningsfrågor på Länsstyrelsen.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Ingen Sigtunavilla bland länets dyraste

Bostad Ingen av Sigtunas villor tar plats på listan över Stockholms läns 100 dyraste småhus. Kommunens högst värderade fastighet ligger på Munkholmsvägen och är taxerad till 20,2 miljoner kronor.

Billigare hyror i Sigtuna än i många grannkommuner

Bostad Andrahandsmarknaden i Storstockholm visar en tudelad utveckling. En ny rapport visar att hyrorna för andrahandslägenheter har stigit i innerstaden men minskat i många av länets ytterkommuner. Det rapporterar SVT Stockholm med hänvisning till siffror från bostadstjänsten Qasa.