Fettratten finns hos kontaktcenter.Foto: Sigtuna Vatten och renhållning

Lanserar fettratt för hushållen i kommunen

Sigtuna Vatten och Renhållning lanserar en fettratt för att minska risken för fettproppar i avloppssystemet.

Fettratt har lanserats för att förhindra fettproppar i avloppssystemet, ett vanligt problem som uppstår när hushållsfett stelnar i kontakt med kallt vatten och orsakar stopp. Fettpropparna bildas när fetter, som olja och matfett, samlas och härdas, vilket kan leda till stora blockeringar i avloppen.

För att undvika problemet kan en fettratt användas för att samla upp rinnande fett, såsom olja, i en PET-flaska. När flaskan är full kan den lämnas till återvinningscentralen (ÅVC) eller slängas som restavfall. Dessutom bör du torka ur stekpannan med hushållspapper efter stekning och slänga pappret i matavfallet. Fettrattar finns att hämta kostnadsfritt hos lokala Kontaktcenter. Detta lilla steg bidrar till en mer hållbar avfallshantering och minskar risken för avloppsstopp.

Akuta polisärenden ökade i kommunen

Blåljus SOS Alarm tog emot 438 samtal om akuta polisärenden i Sigtuna kommun under juli. Det är något fler än det historiska snittet för månaden, som ligger på 395 samtal.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening