Foto: Peter Kroon/Arbetsförmedlingen

Långtidsarbetslösheten fortsätter öka i Sigtuna kommun

Trots minskning sedan pandemin är antalet långtidsarbetslösa i Sigtuna kommun nu uppe på 885 personer, vilket motsvarar 3,4 procent av arbetskraften. Det visar siffror från Newsworthy som även pekar på en ökning på sex personer sedan förra månaden.

Av de 885 personer som varit arbetslösa i minst ett år är två procent av dem helt utan arbete i minst två år. Även om det totala antalet långtidsarbetslösa minskade med 1,4 procentenheter jämfört med mars förra året, placerar sig Sigtuna kommun på en tredjeplats i länet vad gäller andelen långtidsarbetslösa. Grannkommunerna Väsby, Bro och Vallentuna har samtliga betydligt lägre siffror, medan Södertälje och Botkyrka har högre.

Siffrorna från Newsworthy visar att av de långtidsarbetslösa i Sigtuna var 711 födda utomlands, medan 174 var födda i Sverige. Antalet inrikesfödda som är långtidsarbetslösa ökade mellan februari och mars medan utrikesfödda minskade. Åldersmässigt fördelar sig de långtidsarbetslösa mellan 195 personer mellan 55-65 år och 42 personer mellan 18-24 år. Trots minskningen sedan pandemin är antalet långtidsarbetslösa i Sigtuna kommun fortfarande högt, vilket innebär en fortsatt utmaning för kommunen att skapa arbetstillfällen för de som är i behov av det.

Fotnot: Denna text genererades med AI och siffror från Newsworthy

Markbrand vid E4 i Rosersberg

Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.

Lugnt läge i kommunen efter stormen

Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.

Dumpade julgranar skapar problem

Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.

Stormvarning över kommunen

Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.

God Jul

Notiser märsta.nu önskar alla läsare en god jul🎄.