Här är planet som förre märstabon ska ha flugit med till och från HollandFoto: Polisen

Långt fängelsestraff för kokainsmuggling

Förre märstabon som flög in 18 kilo kokain från Holland döms till fängelse i sex år.

Domen efter kokainsmugglingen från Holland till Landskrona i våras meddelades i Lunds tingsrätt på måndagen, en tidigare märstabo stod åtalad för brottet. Hans del i det var att flyga planet tur och retur. Vid ankomst i Sverige slog polisen till och sedan dess har tre personer suttit häktade.

Förre märstabon döms till sex års fängelse för grov narkotikasmuggling, grovt narkotikabrott och narkotikabrott ringa. Värdet på kokainet uppskattades till 18 miljoner kronor på gatan i Sverige. Samtliga inblandade nekar till brott, förre märstabon sa bland annat att han hotats om han inte flög planet. En annan av de inblandade får även han sex års fängelse medan en tredje döms till 6,3 år. I tingsrätten ändrade dock förre märstabon sin version av historien och berättade att han trodde det handlade om en flygning för Röda korset till Frankrike.

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.