Här är planet som förre märstabon ska ha flugit med till och från HollandFoto: Polisen
Långt fängelsestraff för kokainsmuggling
Förre märstabon som flög in 18 kilo kokain från Holland döms till fängelse i sex år.
Domen efter kokainsmugglingen från Holland till Landskrona i våras meddelades i Lunds tingsrätt på måndagen, en tidigare märstabo stod åtalad för brottet. Hans del i det var att flyga planet tur och retur. Vid ankomst i Sverige slog polisen till och sedan dess har tre personer suttit häktade.
Förre märstabon döms till sex års fängelse för grov narkotikasmuggling, grovt narkotikabrott och narkotikabrott ringa. Värdet på kokainet uppskattades till 18 miljoner kronor på gatan i Sverige. Samtliga inblandade nekar till brott, förre märstabon sa bland annat att han hotats om han inte flög planet. En annan av de inblandade får även han sex års fängelse medan en tredje döms till 6,3 år. I tingsrätten ändrade dock förre märstabon sin version av historien och berättade att han trodde det handlade om en flygning för Röda korset till Frankrike.
Nyheter Under 2025 tillkom 3,7 megawatt ny solel i Sigtuna. Det innebär en ökning med 13 procent jämfört med året innan, men en lägre takt än i landet i stort.
Politik Fyra kommuner i Arlandaregionen har tecknat ett avtal om att klimatreducera sina flygresor i tjänsten till 100 procent. Det handlar om Sigtuna, Knivsta, Upplands Väsby och Vallentuna.
Notiser Irans exilprins Reza Pahlavi landade på Arlanda under söndagsförmiddagen. I samband med besöket genomfördes en poliseskort som påverkade trafiken på E4 mellan Arlanda och centrala Stockholm.
Notiser Sju personer från Plock-Robbans gäng har samlat in närmare 90 kilo skräp i centrala Märsta och omkringliggande områden under lördagsförmiddagen.
Nyheter Under årets första kvartal sjönk andelen laddbara bilar bland nyregistreringarna i Sigtuna kommun. Samtidigt ökar elbilsförsäljningen i landet som helhet.
Notiser Fem personer döms för grov narkotikasmuggling efter att ett paket med möbler visat sig innehålla stora mängder cannabis. Försändelsen stoppades på Arlanda i oktober.
Politik Oppositionsregionrådet Kristoffer Tamsons (M) i Region Stockholm lämnar politiken i samband med höstens val. Det skriver han i ett inlägg på Facebook.