Foto: Magnus Granhagen

Långa köer för däckbyte

Många ville byta däck i kommunen på fredagen och det var långa köer till däckbytarstationen vid Pinbackshallen.

SMHI har vädervarnat för snö i helgen. Vädret slog också över till ett par minusgrader i morse med hala vägar till följd. Kanske var det en bidragande orsak att kommuninvånare packade in däcken i bilen för att få till ett skifte. Det har varit långa köer till Däckskiftarna i Märsta hela förmiddagen och efter nu under eftermiddagen ringlade köerna till stationen långa. George Karabet som byter däck vid stationen hälsar via SVT Stockholm att man byter så länge det behövs under fredagskvällen.

Utvisningen av Ayla

Tonårsutvisningarna pausas – Andrum för Ayla

Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.

Stor risk för gräsbrand under onsdagen

Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.