Chris Heister invigde det sladdlösa huset på WenngarnFoto: Pressbild/Länsstyrelsen

Landshövding invigde sladdlösa-huset på Wenngarn

Wenngarns sladdlösa hus invigdes på måndagen och medverkade gjorde bland annat landshövdingen Chris Heister: - Det är extra roligt att få inviga ett projekt som är ett gott exempel på vad envetet arbete med tekniska innovationer kan resultera i. Projektet går hand i hand med hur vi bör rusta inför framtiden, om vi ska leva hållbart och fossilfritt, säger Chris Heister, i ett pressmeddelande.

På Wenngarn hölls under måndagen Soldagar med föredrag diskussioner och invigning av det sladdlösa huset. Flera lokalpolitiker medverkade, bland annat Pierre Cengiz-Edstrand (MP) och Dan Rosenholm (L). Chris Heister fick äran att inviga huset som ska vara en del av hotellverksamheten och hyras ut inom konceptet. Flera företag ligger bakom etableringen av huset, bland annat Sysofos som äger området Wenngarns slott.

Kryssningar ökar när fler söker kort paus

Partner Med bara ett par månader kvar till semestern är det många som har börjat kolla upp olika resmål och möjligheter till var man ska tillbringa ledigheten. Ett alternativ som bara växer i popularitet är en minisemester till sjöss med Finnlines kryssningsresor – där resan är själva målet. 

Företagargalan

Dessa prisades på företagargalan

Näringsliv Över hundra nomineringar kom in – nu är vinnarna i Företagarnas årliga utmärkelser i Sigtuna kommun utsedda. Priserna delades ut under en gala på fredagskvällen.

Från V75 till V85 – hästspelets stora omstart

Partner I oktober förra året försvann ett spelkoncept som präglat svenska lördagar i över tre decennier. V75 är borta, ersatt av V85. Det är mer än ett namnbyte – det är ett svar på djupgående förändringar i hur Sverige spelar.