Foto: Transportstyrelsen

Landningarna hälften av 2019-års nivå

Landningarna på Arlanda är nu snart uppe i hälften av 2019 års nivåer.

Under oktober landade nästan 5300 plan på Arlanda, det är nästan hälften av 2019-års nivå i oktober. Återhämtningen gällande antalet landningar går snabbt nu under hösten och kurvan pekar uppåt enligt Newsworthy som sammanställt siffror från Swedavia. Jämfört med förra året i oktober är det 2000 fler landningar.

Nedgången av flyget ger effekt på svenskarnas totala utsläpp av växthusgaser. Totalt beräknas att 184 000 plan inte landat på Arlanda och Bromma på grund av pandemin. Flygets klimatpåverkan har minskat med 80 procent i Stockholmsregionen enligt Newsworthy och Svensk Natur.

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.