Pierre Cengiz-EdstrandFoto: Jamshid Jamshidi/ArkivElin Olsson, distriktsordförande för (MP) StockholmsregionenFoto: Pressbild
Lämnade partiet-Edstrand utesluts ändå
Pierre Cengiz-Edstrand som i veckan avsade sig medlemskapet i Miljöpartiet utesluts samtidigt av sitt parti.
Trots att Pierre Cengiz-Edstrand valt att lämna (MP) och blir politisk vilde har partistyrelsen hanterat hans uteslutningsärende. På fredagen kom besked om att han utesluts. Enligt ett pressmeddelande från Miljöpartiet i Stockholmsregionen har Edstrand under våren 2016 agerat på ett sätt som äventyrat hela koalitionssamarbetet i Sigtuna.
Enligt (MP) i Stockholm har han inte haft medlemsmötet bakom sig och han har ifrågasatts. (MP) Stockholm ska också ha försökt få till ett medlemsbeslut rörande samarbetet men det har motarbetats av Edstrand enligt pressmeddelandet. Frågan om uteslutning lyftes upp av (MP) i Stockholm och partistyrelsen har nu fattat beslut i ärendet och går på samma linje som (MP) Stockholm. – Nu blickar vi framåt. Vi i MP Stockholmsregionen kommer att göra vårt yttersta för att i dialog med lokalavdelningen stötta dem i deras viktiga arbete, säger MP Stockholmsregionens distriktsordförande Elin Olsson.
Pierre Cengiz-Edstrand riktade i veckan skarp kritik mot (MP) i Stockholm och anklagade dem för toppstyrning, han har enligt egen utsago haft både beslut från medlemmar och styrelse att bryta med (S) och (L) eftersom det saknades ett samarbetsavtal mellan partierna.
Politik Miljöpartiet de gröna har beslutat om sin valsedel till kommunfullmäktigevalet 2026 i Sigtuna kommun. Beslutet fattades av partiets medlemmar den 14 februari.
Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.
Blåljus En man i 30-årsåldern omhändertogs sent på måndagskvällen efter att ha påträffats sovande i ett trapphus på Stockholmsvägen i Märsta. Han misstänks nu för flera brott.
Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.
Blåljus En personbil och en lastbil kolliderade på måndagsförmiddagen i korsningen Lindberghs gata/ Pionjärsvägen i Arlandastad. En person uppgav smärta i nacken.
Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.
Nyheter Ny statistik från Arbetsförmedlingen visar att arbetslösheten i Sigtuna kommun minskar. Under januari var 8,9 procent av arbetskraften inskrivna som arbetssökande, vilket är något lägre än för ett år sedan. Även i större delen av Stockholms län ses en nedgång.
Nyheter Arbetet med att göra Humlegården till en ny mötesplats i Sigtuna går vidare. Efter beslut i kommunstyrelsen ska fastigheten nu anpassas för de verksamheter som planeras flytta in.
Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.