Antalet covid-19 fall i kommunen var endast sju stycken den gångna veckan vilket är det lägsta antalet på nästan tio månader.
Inte sedan vecka 39 har det varit så få coronafall i kommunen som det är nu. Den föregående veckan, 24, var det endast sju fall i kommunen. Det är också en kraftig nedgång jämfört med vecka 23 då det var 33 fall. Antalet fall i kommunen minskar för nionde veckan i rad. Under pandemin har nu 4606 kommuninvånare konstaterats smittade med covid-19. Antalet som avlidit är cirka 110 personer varav 2 av 3 haft antingen hemtjänst eller bott på särskilt boende.
I hela regionen var det endast 431 fall, vilket är det lägsta antalet sedan vecka 37 förra året. Inga avlidna rapporterades in under vecka 24 i Stockholm. Totalt under pandemin har 4354 stockholmare avlidit med covid-19.
Blåljus Ett SAS-plan som lyfte från Arlanda på fredagsmorgonen tvingades återvända kort efter start på grund av en spricka i cockpitrutan, enligt Expressen.
Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.
Nyheter Två män i 20-årsåldern åtalas för olaga frihetsberövande efter att en pojke i yngre tonåren förts in i en bil i samband med att han skulle kliva på en buss i Sigtuna.
Nyheter Valsta klassas som ett utsatt område i den nationella lägesbild som polisen presenterat för 2025. Samtidigt visar flera tidigare utsatta områden i Stockholms län en positiv utveckling.
Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.
Näringsliv Arlanda flygplats hamnar i delad förstaplats när jämförelsesajten Hoppa presenterar sin nya ranking över Europas mest pålitliga flygplatser.
Nyheter Observationer av rovdjur fortsätter att registreras i Sigtuna kommun. Enligt den skandinaviska rovdjursdatabasen Skandobs har det under det senaste året inkommit elva rapporter om lodjur, björn, varg och järv i kommunen.
Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.