Kommunen håller allt jämt på att åtgärda potthål på sina vägar men arbetet är inte klart än: - Vi försöker göra de värsta först bl.a. har vi lagat uppe på Bristagatan. Problemet är att det behöver vara plusgrader hela dygnet och ingen tjäle, säger Ulf Sävström, produktionschef på Stadsbyggnadskontoret.
På grund av den kalla vintern har det blivit fler potthål i vägarna än vanligt. Kommunen gick nyligen ut och uppmanade allmänhet att tipsa om vart potthålen finns så att de kunde lagas. Arbetet pågår allt jämt och det finn fortfarande den del som behöver åtgärdas. Bristagatan har varit en prioriterad väg men problemet har varit att det varit kalla nätter och tjälen inte har släppt. – Vi kommer att köra på nu under hela april, vi kollar upp alla tips vi får och prioriterar. Det är nog ganska generellt i kommunen där vi har lite mera fordon per dygn som sliter, berättar Ulf Sävström, produktionschef på Stadsbyggnadskontoret.
Potthål på på väg 263 och 255 är dock inte kommunens ansvar poängterar Sävström, dessa ska lagas av Trafikverket. Ett 20-tal anmälningar kom in till kommunen via sociala medier.
Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.
Nyheter En nederländsk lastbilschaufför i 20-årsåldern stoppades vid Öresundsbron med stora mängder narkotika i lasten. Han uppgav att han var på väg till Arlanda flygplats, men i lastutrymmet hittades heroin och cannabisharts till ett uppskattat värde av flera miljoner kronor.
Notiser Årets influensavaccination är igång för personer över 65 år och riskgrupper. I Region Stockholm vaccinerade sig 64 procent av 65-plussarna under förra säsongen.
Blåljus Tre personbilar kolliderade på E4 mellan Rosersberg och Stora Wäsby under måndagsmorgonen. Olyckan inträffade strax före klockan 06.30 och vägen stängdes tillfälligt i södergående riktning.
Blåljus Under fredagskvällen utsattes en äldre kvinna i Sigtuna för ett bedrägeriförsök. Moduset var samma som polisen tidigare i veckan varnat för - äldre kontaktas för låsbyte.
Blåljus Strax före klockan 20.00 på torsdagskvällen anmälde en kvinna i 45-årsåldern att hon blivit överfallen och rånad i närheten av Midgårdsbadet i Märsta.
Nyheter Antalet viltolyckor i Sigtuna kommun har ökat och är nu på den högsta nivån på flera år. Under de senaste fem höstarna har totalt 504 olyckor rapporterats i kommunen, enligt Nationella viltolycksrådets siffror som Newsworthy sammanställt.