Foto: Daniel Iskander

Lagning av potthål pågår alltjämt

Kommunen håller allt jämt på att åtgärda potthål på sina vägar men arbetet är inte klart än: - Vi försöker göra de värsta först bl.a. har vi lagat uppe på Bristagatan. Problemet är att det behöver vara plusgrader hela dygnet och ingen tjäle, säger Ulf Sävström, produktionschef på Stadsbyggnadskontoret.

På grund av den kalla vintern har det blivit fler potthål i vägarna än vanligt. Kommunen gick nyligen ut och uppmanade allmänhet att tipsa om vart potthålen finns så att de kunde lagas. Arbetet pågår allt jämt och det finn fortfarande den del som behöver åtgärdas. Bristagatan har varit en prioriterad väg men problemet har varit att det varit kalla nätter och tjälen inte har släppt.
– Vi kommer att köra på nu under hela april, vi kollar upp alla tips vi får och prioriterar. Det är nog ganska generellt i kommunen där vi har lite mera fordon per dygn som sliter, berättar Ulf Sävström, produktionschef på Stadsbyggnadskontoret.

Potthål på på väg 263 och 255 är dock inte kommunens ansvar poängterar Sävström, dessa ska lagas av Trafikverket. Ett 20-tal anmälningar kom in till kommunen via sociala medier.

Många villor riskerar fuktskador vid kraftigt regn

Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.

Hotfull man missade flyg

Blåljus En man som skulle resa iväg till Thailand från Arlanda fick ändra sina planer sedan han uppträtt hotfullt mot andra resenärer.