Bostadsrätter i ValstaFoto: Genrebild/Daniel Iskander

Lägenhetspriserna gick upp med 42 procent

Priserna på bostadsrätter i kommunen ha på fem år öka med drygt 8000 kronor per kvadratmeter.

Priserna på bostadsrätter har ökat generellt sett i hela landet, i snitt med 42 procent per kvadratmeter enligt Svensk fastighetsförmedling. Priserna i Sigtuna kommun ligger precis på rikssnittet, det vill säga en ökning med 42 procent, från 20 279 kr/kvadratmeter till 28 695 kr/kvadratmeter.

Priserna i Sigtuna har ökat procentuellt sett mer än i exempelvis Väsby som ligger på 38 procent, men kvadratmeterpriset o Väsby är nästan 4000 kr högre än i Sigtuna. Av länets kommuner är det flera som ligger i botten när det gäller ökning, som Stockholm med 29 procent samt Vaxholm, Nacka, Danderyd och Solna som samtliga ligger kring 30 procent. Men kvadratmeterpriset har redan ett högt utgångsläge i dessa kommuner.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening