Tekniker utanför bostaden efter nattens skjutningFoto: märsta.nu

Lägenhet som besköts även utsatt för explosion

TV4 rapporterar att den lägenhet som besköts under natten även är densamma som tidigare utsatts för en explosion.

En lägenhet i Märsta som tidigare utsatts för en explosion blev beskjuten natten till onsdag rapporterar TV4. Strax före denna skottlossning vandaliserades en port på en närliggande adress, vilket polisen tror kan vara en förväxling av adresser. Polisen misstänker att dåden är kopplade till en pågående utpressningshärva, där en lokal företagare tros vara måltavlan och har mottagit flera hot.

Polisens tekniker undersökte platsen under natten och kommer att återvända för ytterligare undersökningar. Enligt uppgifter har flera adresser som kopplas till den utsatta företagaren stått under bevakning efter den senaste tidens våldshandlingar. En företagslokal som utsattes för explosion bara dagar därpå kan också kopplas till den aktuella lägenhetsinnehavaren.

Läs mer här: Explosion vid bostad.

 

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

sommarlov

Mängder av aktiviteter i kommunen under sommarlovet

Ung & Student Sigtuna kommun har ett stort utbud av aktiviteter för barn och unga under sommarlovet 2025. I Märsta, Valsta, Sigtuna och Rosersberg arrangeras kostnadsfria eller subventionerade aktiviteter genom kulturförvaltningen, fritidsgårdarna, biblioteken och lokala föreningar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening