Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Lägenhet besköts i Valsta

Polis har under natten varit i Valsta med anledning av en skottlossning: - Det är ingen som har skadats, uppger Ola Österling vid Polisens ledningscentral.

Under natten var det stort pådrag i Valsta sedan en skottlossning anmälts. Under en dryg timmes tid mellan 1-2 var helikoptern uppe och hovrade i området.

Det var en person som hörde smällar i en trappuppgång som larmade polisen. Polispatrullen kunde konstatera att det fanns flera kulhål i en lägenhetsdörr. Ingen person har skadats i samband med skjutningen men en förundersökning om grovt vapenbrott är inlett samt framkallade av fara för annan. Det finns i nuläget ingen frihetsberövad.

Kommunen rensar bort övergivna cyklar i juni

Notiser Under juni månad genomför Sigtuna kommun en inventering av övergivna cyklar vid samtliga cykelställ i kommunen. Åtgärden syftar till att frigöra plats och förbättra ordningen i offentliga miljöer.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening