Skånela möter på måndagskvällen Lugi hemma i Vikingahallen: - Den är såklart god och vi ser fram emot detta kvalspel mycket. Det ska bli superkul och vi har gått och väntat på detta länge nu. Lugi är såklart en mycket vass motståndare och hade nog inte förväntat sig detta kvalspel inför säsongen. Dom är superstora favoriter såklart och vi har precis allt att vinna.
Förra året föll Skånela på målsnöret mot Önnered. Ikväll startar kvalet igen och det blir dessutom Jimmy Karlssons sista grej med laget. – Ja vi börjar få rutin på detta nu och vi har kommit närmre och närmre för varje år som gått och det kanske är vår tur nu. Vi vet vad ett kvalspel handlar om rent mentalt och att det kan bli en lång matchserie. Det blir också ett typ av schackspel mellan oss tränare rent taktiskt. Där har vi lärt oss mycket och vi ser oss själva som rätt skarpa på den delen, säger Jimmy Karlsson.
Karlsson tror att den mentala biten är viktig inför matchen. Man ska klara av att vara sitt bästa lag och nyttja både publik och kulissen. – Det kommer bli en galen stämning i Vikingahallen på måndag. Men sen behöver vi rent handbollsmässigt få träff på målvakt och försvarsspel så vi får möjlighet att springa. Disciplinen och noggrannhet i anfallet är en annan nyckel.
Vad är förväntningar inför lördag? Förvarningar är höga. Att det blir en riktigt fin inramning och mycket folk som stöttar oss. Vi ska göra allt vi kan och spela vår typ av handboll, den har tagit oss hit och det ska vi tro på.
Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.
kampsport I helgen deltog taekwondoutövarna Nazaah Waliullah, Izabella Källstrand och Tea Karlberg i världsrankingtävlingen Dracula Open i Bukarest, som har G1-status.
Ridning Caroline Darcourt från Rosersberg är en av nominerade i kategorin Årets prestation på Ryttargalan den 26 november. Galan hålls på Nalen i Stockholm och hyllar ridsportens höjdpunkter och hjältar.
Ishockey Efter att Wings tidigare i höst fått uppskov med hyresbetalningar till kommunen har flera medlemmar reagerat på höjda spelaravgifter i föreningen.
Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.
kampsport Kim Taekwondo imponerade på nationell nivå. Under helgens deltävling av Svenska Cupen 2 i Malmö tog klubbens elitlag hem totalt fem medaljer – två guld, ett silver och två brons.
Handboll Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.
Ishockey Wings tog en säker seger mot Surahammar i onsdagens match i Hockeyettan. Slutresultatet skrevs till 4–1 efter en stark laginsats, där hemmalaget dominerade spelet från den andra perioden och framåt.