Skånela möter på måndagskvällen Lugi hemma i Vikingahallen: - Den är såklart god och vi ser fram emot detta kvalspel mycket. Det ska bli superkul och vi har gått och väntat på detta länge nu. Lugi är såklart en mycket vass motståndare och hade nog inte förväntat sig detta kvalspel inför säsongen. Dom är superstora favoriter såklart och vi har precis allt att vinna.
Förra året föll Skånela på målsnöret mot Önnered. Ikväll startar kvalet igen och det blir dessutom Jimmy Karlssons sista grej med laget. – Ja vi börjar få rutin på detta nu och vi har kommit närmre och närmre för varje år som gått och det kanske är vår tur nu. Vi vet vad ett kvalspel handlar om rent mentalt och att det kan bli en lång matchserie. Det blir också ett typ av schackspel mellan oss tränare rent taktiskt. Där har vi lärt oss mycket och vi ser oss själva som rätt skarpa på den delen, säger Jimmy Karlsson.
Karlsson tror att den mentala biten är viktig inför matchen. Man ska klara av att vara sitt bästa lag och nyttja både publik och kulissen. – Det kommer bli en galen stämning i Vikingahallen på måndag. Men sen behöver vi rent handbollsmässigt få träff på målvakt och försvarsspel så vi får möjlighet att springa. Disciplinen och noggrannhet i anfallet är en annan nyckel.
Vad är förväntningar inför lördag? Förvarningar är höga. Att det blir en riktigt fin inramning och mycket folk som stöttar oss. Vi ska göra allt vi kan och spela vår typ av handboll, den har tagit oss hit och det ska vi tro på.
Sport Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.
Sport Trots flera år av ökande aktivitet har ungdomsidrotten i Sigtuna kommun ännu inte nått samma nivåer som före pandemin. Nya siffror visar att utvecklingen går långsamt uppåt, men att kommunen fortfarande ligger efter riksgenomsnittet.
Handboll Fredrik ”Chippen” Söderberg är klar för en roll i Skånela IF:s damorganisation. Uppdraget innebär att han går in som tränarstöd till både ledare och spelare under resterande del av säsongen.
Handboll Skånela IF och Simon Lindberg är överens om ett nytt avtal. Kontraktet sträcker sig över tre år och innebär att Lindberg fortsätter i klubben på längre sikt.
Fotboll Daniel Söderberg från Märsta är klar för norska Odd. Den 28-årige mittfältaren ansluter från Sandvikens IF i Superettan och är nu på plats i Skien.
skidor Längdåkaren Gustaf Berglund är uttagen till Sveriges OS-trupp inför vinter-OS i Milano Cortina 2026. Berglund är född i Dalarna, uppvuxen i Sigtuna och tävlar i dag för IFK Mora. För honom blir det OS-debut.
Handboll Skånela IF:s damlag förlorade bortamatchen mot LUGI under Trettondagen. Matchen spelades i Lund och slutade 38–27 till hemmalaget, efter 19–9 i paus.
Innebandy RA19:s F13-lag slutade på en andraplats i Storvreta Cup efter finalförlust mot Vaksala med 1–0. Laget gick obesegrat genom turneringen fram till finalen.
skidor Det börjar dra ihop sig för säsongspremiär i Humbacken i Sigtuna. Under veckan är snöproduktionen i full gång och förutsättningarna ser goda ut för öppning.
Handboll Skånela vann klart mot Lugi med 39–27 när Allsvenskan startade om på söndagen. Gästerna vände underläge till pausledning och kontrollerade sedan matchen i andra halvlek.
Handboll Under torsdagen avslutades satsningen Handboll för alla i Vikingahallen i Märsta. Närmare 170 elever från fyra skolor deltog i gemensamma aktiviteter.
notiser Sedan lanseringen av Fritidskortet i september 2025 har 1 829 personer i Sigtuna kommun beviljats kortet, och 951 av dem har redan använt det för att betala för fritidsaktiviteter.
Handboll Skånela IF:s pojkar 14 är klara för nästa omgång i USM efter två segrar under helgen. Laget säkrade avancemanget redan på lördagen och går in i steg 3A som ett av de topprankade lagen.