Skånela möter på måndagskvällen Lugi hemma i Vikingahallen: - Den är såklart god och vi ser fram emot detta kvalspel mycket. Det ska bli superkul och vi har gått och väntat på detta länge nu. Lugi är såklart en mycket vass motståndare och hade nog inte förväntat sig detta kvalspel inför säsongen. Dom är superstora favoriter såklart och vi har precis allt att vinna.
Förra året föll Skånela på målsnöret mot Önnered. Ikväll startar kvalet igen och det blir dessutom Jimmy Karlssons sista grej med laget. – Ja vi börjar få rutin på detta nu och vi har kommit närmre och närmre för varje år som gått och det kanske är vår tur nu. Vi vet vad ett kvalspel handlar om rent mentalt och att det kan bli en lång matchserie. Det blir också ett typ av schackspel mellan oss tränare rent taktiskt. Där har vi lärt oss mycket och vi ser oss själva som rätt skarpa på den delen, säger Jimmy Karlsson.
Karlsson tror att den mentala biten är viktig inför matchen. Man ska klara av att vara sitt bästa lag och nyttja både publik och kulissen. – Det kommer bli en galen stämning i Vikingahallen på måndag. Men sen behöver vi rent handbollsmässigt få träff på målvakt och försvarsspel så vi får möjlighet att springa. Disciplinen och noggrannhet i anfallet är en annan nyckel.
Vad är förväntningar inför lördag? Förvarningar är höga. Att det blir en riktigt fin inramning och mycket folk som stöttar oss. Vi ska göra allt vi kan och spela vår typ av handboll, den har tagit oss hit och det ska vi tro på.
Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.
skidor Gustaf Berglund från Sigtuna, 27 år, gjorde sin OS-premiär på herrarnas 10 km + 10 km Skiathlon i längdskidåkning. Han slutade på 39:e plats, 3.17 efter segraren.
Handboll Skånela vann bortamatchen mot Aranäs med 30–25 i herrallsvenskan. Efter en jämn inledning tog gästerna kommandot och hade en trygg ledning redan i paus.
Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.
Basket Basketspelaren Melwin Pantzar är uttagen till herrlandslagets trupp inför det kommande VM-kvalfönstret i slutet av februari och början av mars. Landslaget ställs då mot Estland i ett viktigt dubbelmöte.
Handboll Skånela IF:s damer lämnade lördagens bortamatch mot HF Karlskrona utan poäng trots en stark vändning i andra halvlek. Matchen i damallsvenskan slutade 33–31 till hemmalaget.
Handboll Skånela IF kliver in i steg 3 av USM med stärkt självförtroende efter flera segrar under vintern. I helgen väntar tre matcher på två dagar, där laget hoppas ta nästa steg i turneringen.
Sport Inför de olympiska vinterspelen i Milano och Cortina d’Ampezzo har Newsworthy kartlagt svenska OS-deltagare genom tiderna. Genomgången visar att flera vinterolympier har koppling till Sigtuna kommun.
Sport Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.