Nye Robert Ladan levererade för Skånela mot VästeråsIrsta och Uppsala. Foto: Skånela IF

Ladan levererar för Skånela

Skånelas herrar spelar träningsturnering i Vikingahallen och har inlett med två segrar. Nye Robert Ladan har levererat 16 mål i matcherna.

I första matchen mötte Skånela VästeråsIrsta och vann med 31-23 (11-17):
– Den första halvleken var bland det sämre jag sett denna grupp spela. Håglöst, slarvigt och helt utan hjärta, 11-17 är smickrande siffror för oss enligt mig. Efter en rejäl avhyvling i omklädningsrummet var det ett helt annat lag på banan. Noggrant, tufft, skarpt och med en jäkla fart vinner vi andra halvleken med 20-6 och visar verkligen vad vi kan. Bäst på plan var målvakten Alexander Holmberg, berättar tränaren Jesper Östlund.

Därefter var det Dagge Lundins Uppsala som stod för motståndet och då mönstrade Skånela HIF SIF. Marcus Nilsson gjorde comeback i målet och segern skrevs till 34-26. Östlund låter hälsa att Robert Ladan gjort hela 16 mål på mindre än 60 minuters spel. Det bådar gott för framtiden. Klockan 13 idag väntar Tyresö.

damallsvenskan

Seger även för damerna

Handboll Skånelas damlag tog sin första seger för säsongen genom en klar bortavinst mot HK Drott i Halmstad.

Planer på tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts

Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.

hockeyettan

Wings nollades mot Borlänge

Ishockey Wings åkte på en tung förlust hemma mot Borlänge med 0–4 efter en match där gästerna visade sig vara det starkare laget.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.

EXTRA

Wings får uppskov med betalning till kommunen

Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.