Kyrkor och kyrkogårdar öppnar upp för att minnas avlidna
Allhelgona, en av årets mest betydelsefulla helger, närmar sig och i Sigtuna kommun välkomnas denna tid med värme och eftertanke.
Denna helg ger möjligheten hedra dem som har avlidit. Märsta pastorat och Sigtuna församling öppnar sina kyrkor och anordnar andakter under denna helg. Lördag den 4 november firas Alla helgons dag och söndagen den 5 november är det Alla själars dag. Dessa dagar brukar dra tusentals besökare till kyrkor och kyrkogårdar runtom i Sigtuna kommun.
Klicka här för att ta del av aktuella program i Sigtuna och Märsta Pastorat
Nyheter Mälartåg, som bland annat trafikerar sträckan Uppsala–Märsta–Stockholm, har sett en kraftig ökning i trafiken sedan 2016. Antalet tågkilometer har fördubblats, och över 12 miljoner resor görs årligen i Mälartågssystemet.
Nyheter Sigtuna kommun genomför ett omfattande byte av trygghetslarm under augusti 2025. Samtliga cirka 850 larm som idag används av kommunens omsorgstagare ska ersättas.
Nyheter I samband med att Karl-Heinz drog in över kommunen så föll ett träd över ett bostadshus i Sigtuna och på väg 896 vid Måby föll träd över vägen.