Husby Kyrka i samband med Alla helgons dagFoto: Magnus Granhagen

Kyrkogårdens dag på söndag

På lördag är det Kyrkogårdens dag hos Svenska kyrkan i Märsta.

Kyrkogårdens dag uppmärksammas på lördag 2/11 hos Märsta kyrka, det gäller kyrkorna Husby-Ärlinghundra, Odensala, Norrsunda, Skånela, Skepptuna, Lunda och Vidbo.
– Det är en populär tradition som lockar många besökare till kyrkogårdarna, hälsar Svenska kyrkans kommunikatör Anna Stark.

Helgen som kommer 1-2 november är Alla helgonahelgen, söndag är Alla helgons dag. Det är en dag som de senaste åren fått större gehör eftersom anhöriga till avlidna besöker kyrkorgårdarna och tänder ljus.

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.