Kvotflyktingar riskerar vräkning

Kvotflyktingar som kommit till kommunen kommer nu att vräkas: - Kommunen har i grunden en skyldighet mot kvotflyktingar på samma sätt som alla andra invånare i form av stöd från socialtjänst, barnomsorg, skola, osv, uppger Anna Jernberg Carlsson, pressansvarig i kommunen.

En familj som anvisades till Sigtuna kommun enligt FN:s kvotfölyktingssystem för två år sedan har aviserats om en vräkning från bostaden. Familjen hävdar att de inte får vräkas eftersom de är anvisade av FN. Men Sigtuna kommun hänvisar till bosättningslagen som ger nyanlända bosättning i två år, därefter måste man hitta egen försörjning och bostad.

Familjen som märsta.nu har varit i kontakt med hävdar att de nu kan betala för hyran då de arbetar, men man har ändå vräkts. Anna Jernberg Carlsson, pressansvarig i Sigtuna kommun, uppger att intentionen är att kommunen i så stor utsträckning som möjligt erbjuder bostäder som de nyanlända kan vistas i permanent men det kan inte uteslutas att man erbjuder tillfälliga bostäder för att fullgöra sin skyldighet gentemot staten.
– Eftersom det inte finns några direkta krav i lag så är det möjligt för kommuner att exempelvis erbjuda bostadskontrakt under etableringstiden och därefter hänvisa till samma stöd som för alla invånare i kommunen.

Migrationsverket skriver på sin hemsida angående kvotflyktingsystemet att personer som får asyl i Sverige får ekonomiskt stöd från staten de första två åren. De ska även följa en etableringsplan och de får undervisning i svenska samhällsinformation samt hjälp att hitta jobba och egen försörjning. Något specifikt om förstahandskontrakt på bostad framgår inte.

ambulanskrisen

Så ska Ambulanskrisen lösas

Politik Finansregionrådet Aida Hadžialić (S) satt på måndagen i möte med Vårdförbundet och Kommunal för att diskutera och hitta lösningar på krisen inom ambulanssjukvården där det i Sigtuna kommun förra veckan saknades personal till ambulansen.

Varning för skyfall – risk för översvämningar

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i Östra Svealand, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från natten mot tisdag den 29 juli klockan 01.00 och sträcker sig fram till klockan 19.00 samma dag.

Polisens medborgarlöften – Inga utsatta områden

Blåljus Polisen i lokalpolisområde Sollentuna har ingått en överenskommelse med kommunerna Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby för att öka tryggheten i det offentliga rummet och minska brottsligheten. Avtalet gäller till och med 2026, med möjlighet till förlängning.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening