Kvinnor i kommunen får inte lån vid skilsmässa

Kvinnor i Sigtuna kommun skulle vid en skilsmässa inte ens få lån till en bostad, visar siffror från Länsförsäkringar.

skilsmässa visar siffror som Länsförsäkringar tagit fram rapporterar Mitt i Stockholm.
– Vi vill belysa hur viktigt det är, särskilt för kvinnor, att tänka ett extra varv kring sin ekonomi. Det är sorgligt hur kvinnor fortfarande ligger efter i inkomster och sparande, säger Emma Persson, privatekonom vid Länsförsäkringar, till Mitt i Stockholm.

Undersökningen som Länsförsäkringar låtit göra visar att män ofta får bo större än kvinnor, om kvinnor överhuvudtaget får ett lånelöfte. Vad ojämställdheten beror på har att göra med att kvinnor har lägre löner än män, kvinnor tar ofta större ansvar för familj och jobbar färre timmar, de är oftare sjukskrivna än män och vabbar oftare. Förre kvinnor än män är också chefer. För att förbättra jämställdheten kan man exempelvis välja utbildning med omsorg och ha i åtanke hur arbetsmarknaden ser ut, man kan välja en partner som vill leva jämställt. Arbetsgivare skulle också kunna informera den som ska gå ner i tid vilka långsiktiga konsekvenser det kan få.

Stormen Anna

Stor påverkan på flyget

Nyheter Flygtrafiken vid Arlanda påverkas av stormen Anna, som för med sig kraftigt vinterväder och omfattas av en orange varning i delar av Sigtuna kommun.

vädervarning

Trafikverket varnar: Ge dig inte ut i trafiken på Nyårsdagen

Nyheter Trafikverket går nu ut och varnar för att trafiken kan bli riktigt besvärlig i Sigtuna kommun under torsdagen och fredagen. Prognosen visar på mycket snö i kombination med kraftig vind, och myndigheten uppmanar bilister att stanna hemma om resan inte är nödvändig.

Markbrand vid E4 i Rosersberg

Nyheter En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.

Lugnt läge i kommunen efter stormen

Nyheter Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.

Dumpade julgranar skapar problem

Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.