Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Kvinna till sjukhus efter krock

En kvinna i 55-årsåldern fick föras till sjukhus efter en kökrock på E4:an vid Trafikplats Märsta under onsdagseftermiddagen.

Det var strax före klockan 16 som tre bilar krockade på E4:an södergående i höjd med Trafikplats Märsta. En kvinna i 55-årsåldern fördes till sjukhus. Det är oklart enligt Polisen vilket anmälan som kommer att skrivas. Under onsdagseftermiddag rådde besvärligt trafikläge med halka och modd.

Nu kommer Polisens Trygghetsmätning

Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening