Kvinna skulle till Märsta-Körde i motsatt riktning på E4:an
En kvinna som skulle till Märsta körde norrut i det södergående körfältet i augusti och döms till fängelse för grov vårdslöshet i trafik.
Det var 16:e augusti som vittnen såg hur en kvinna satte sig i bilen och körde in på E4:an södergående vid Häggvik, enda problemet var att hon körde norrut. Färden pågick i en dryg mil, sick sackande mellan fordon och nära att krocka med både lastbilar och bilar. Kvinnan var flertal gånger nära att köra in i räcket men i höjd med Glädjen tog färden slut då hon slirade runt och hamnade i räcket.
I samband med rättegången uppgav kvinnan att hon skulle till sitt hem i Märsta. Hon var dock kraftig påverkad av alkohol och provtagning visade 1,9 promille. Dessutom var hennes körkort inte giltigt utan utfärdat mot enligt henne en summa pengar i Grekland. Hon döms nu till fängelse i sex månader för grov vårdslöshet i trafik, våld mot tjänsteman, olovlig körning, grovt rattfylleri och brott mot lagen om förbud beträffande knivar och andra farliga föremål.
Nyheter Nästa lördag är det dags för Trygghets- och beredskapsdagen i Märsta centrum. Temat i år är ”Du är en del av Sveriges totalförsvar” – och det blir en dag fylld med aktiviteter för hela familjen.
Politik Från sommaren 2029 tar SL över busstrafiken i Sigtuna och Upplands Väsby. Det blir första gången sedan 1990-talet som kollektivtrafiken inte körs av ett privat bolag, rapporterar SVT Stockholm.
Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.
Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.
Blåljus En singelolycka inträffade på söndagskvällen på väg 884 öster om Skånela. En personbil körde av vägen och hamnade i diket mellan Granakurvan och Sälna.
Blåljus En man i Sigtuna blev under lördagen bestulen på sin motorbåt. När båten senare återfanns var motorn bortsågad och flera kablar kapade, rapporterar unt.se.
Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.
Blåljus Under natten till fredagen kallades ambulans till en adress i Märsta för ett misstänkt sjukdomsfall. Väl på plats framkom omständigheter som gjorde att polis tillkallades.
Notiser Renoveringsarbetet av fågeltornet vid Fysingen har påbörjats. Tornets bottenplatta ska åtgärdas och efter avslutat arbete blir tornet åter tillgängligt för fågelskådning.