Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Kvinna rånad i centrala Märsta

En kvinna rånades på två halsband under förmiddagen vid Märsta Centrum

Polis kallades till Märsta centrum vid 9.30-tiden sedan en kvinna uppgett att hon rånats. Ett vittne larmade polis och följde samtidigt efter gärningsmannen, vid en kyrka tappade han bort honom. Kvinnan uppger att gärningsmannen ryckte av henne två halskedjor men att hon inte skadats fysiskt, en anmälan om rån upprättades.

valet2026

Munkholmen och Valsta sticker ut i partiernas väljarstöd

Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.

valet2026

(S) efterlyser samling för polisstation

Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.