Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Kvinna rånad i centrala Märsta

En kvinna anmälde att hon rånats utanför sitt hem i centrala Märsta under natten: - Hot hotades med kniv av två kvinnor, säger Anders Bryngelsson vid Polisens ledningscentral.

Polisen fick in samtal om rånet kl. 5.40 i morse. Kvinnan var då på väg hem i centrala Märsta då hon upptäckte att någon förföljde henne, strax före sin bostad sprang två kvinnor ikapp henne och ville ta hennes väska, när hon vägrade så hotade de henne med kniv och tog väskan.
– De följde efter och frågade om cigaretter, sen sprang de ikapp henne, säger Anders Bryngelsson vid Polisens ledningscentral till märsta.nu

Kvinnorna slängde väskan en bit bort och målsäganden fick tillbaka sin väska och saker, men en anmälan om rån upprättades.
– Kvinnorna är inte gripna, säger Bryngelsson.

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.

Så många ska mönstra från kommunen

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.