Kvinna på hundpromenad besköts
En kvinna som var på hundpromenad besköts av någon med luftgevär under fredagsmorgonen.
En kvinna som var på hundpromenad besköts av någon med luftgevär under fredagsmorgonen.
Politik Fritidsgården vid Sigtuna Fritidscenter stänger, och kommunen satsar istället på mobila fritidsledare som rör sig ute på platser där ungdomar vistas.
Blåljus Under vecka 27 registrerade polisen totalt 168 misstänkta brott i Sigtuna kommun. Bland anmälningarna finns även ett fall av det nyinstiftade brottet förolämpning mot tjänsteman.
Notiser På söndagseftermiddagen krockade flera fordon på E4:an i Rosersberg vilket orsakar begränsad framkomlighet.
Notiser SMHI har för söndagen utfärdat en Gul varning för skyfall. Men nu kommer en ny varning för bland annat östra Svealand.
Blåljus Två personer fick föras till sjukhus efter att en bil voltat på Billbyvägen utanför Sigtuna.
Notiser Morgonkollen 13 juli!
Blåljus Under morgonen stoppade polis en förare på Arlandaleden och polis har upprättat anmälan om rattfylleribrott.
Notiser Även om vädrets makter inte bjudit på något vidare badväder uppmanar räddningstjänsten att man inte blockerar infarten till badplatserna.
Ung & Student En undersökning som märsta.nu genomförde på Midgårdsvallen under torsdagen visar att många unga i Märsta spenderar stora delar av sitt sommarlov framför skärmen.
Nyheter Sigtuna kommun fortsätter arbetet med att bekämpa den invasiva vattenväxten sjögull, som spridit sig i en damm vid Steningedalen i Märstaån.
Blåljus En berusad man i 30-årsåldern omhändertogs av polis på Arlanda under fredagskvällen efter att ha knuffat en annan person. Händelsen inträffade strax före klockan 18 och ledde till ett larm om stökigt beteende på flygplatsen.
Notiser Under söndagen den 13 juli gäller en gul vädervarning för skyfall i Sigtuna kommun och övriga delar av norra Stockholms län. Varningen är utfärdad från midnatt till kl. 17 på eftermiddagen.
Notiser Badvattnet i Sigtuna kommuns strandbad håller god kvalitet enligt den senaste kontrollen.
Notiser Två män har häktats misstänkta för en våldtäkt som ska ha ägt rum i Måbyområdet natten mot den 5 juli.
Politik Mellan den 8 och 21 september hålls kyrkovalet i Svenska kyrkan. Då får medlemmar över hela landet möjlighet att rösta om vilka som ska styra kyrkan under de kommande fyra åren – både lokalt och nationellt.
Ung & Student Allt fler gymnasieelever i Sigtuna kommun får sitt CSN-stöd indraget. Under läsåret 2024/2025 handlar det om 222 personer – motsvarande 11,4 procent av de studiemedelsberättigade i kommunen. Det är den högsta siffran på tre år och en ökning från 204 personer (10,7 procent) förra året.
Blåljus Under torsdagsförmiddagen inkom ett varningslarm om en bränsleläcka från ett propellerplan som nyligen lyft från Arlanda flygplats.
Blåljus Vid 2-tiden natten mot onsdagen larmades räddningstjänst och polis till Maskingatan i Märsta efter att en personbil börjat brinna.