Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Kvinna på hundpromenad besköts

En kvinna som var på hundpromenad besköts av någon med luftgevär under fredagsmorgonen.

Det var vid 8-tiden i morse som en kvinna på promenad med sin hund besköts i Skepptuna rapporterar UNT.se
– Hon upplevde då att hon blev beskjuten med någon form av luftgevär, säger Anna Westberg, polisens presstalesperson, enligt UNT.se
Polis tillkallades av kvinnan som undersökte händelsen och letade efter en misstänkt skytt men utan resultat. Rubriceringen är skadegörelse eftersom det riktades mot en hund.
jullov

Många gratis jullovsaktiviteter för barn och unga

Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.

valet2026

Bergqvist fortsatt etta på Liberalernas lista

Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.