Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Kvinna misshandlad av sitt ex

En kvinna misshandlades under natten till fredagen av en man som hon tidigare haft en relation med.

Polispatruller kallades till en lägenhet i Märsta efter rapporter om att en man hade slagit en kvinna. Två polispatruller sändes till platsen och efter att ha fått information beslutades det att gripa mannen, som hade en tidigare relation med kvinnan. Kvinnan behövde inte sjukhusvård. Polisen har startat en förundersökning angående misshandel, och på grund av tidigare liknande händelser är mannen också misstänkt för grov kvinnofridskränkning. Mannen kommer att förhöras så snart han har nyktrat till, och ärendet kommer sedan att överlämnas till en åklagare för eventuellt anhållningsbeslut.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.