Foto: Arkiv/Daniel Iskandar

Kvinna gripen för parfymstöld på Arlanda

Under lördagen greps en kvinna på Arlanda misstänkt för att ha stulit parfymer för över 10 000 kronor.

En kvinna i 35-årsåldern greps av ordningsvakter på Arlanda efter att ha försökt stjäla flera exklusiva parfymer rapporterar UNT.se. Händelsen inträffade på lördagen runt klockan 11.11 när kvinnan ertappades av butikspersonal och ordningsvakter i en butik på flygplatsen. Polisens presstalesperson Anna Westberg uppger för unt.se att varornas värde uppgick till över 10 000 kronor. Efter gripandet tillkallades polis som upprättade en anmälan om stöld. Kvinnan fördes från platsen för vidare utredning.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening