Foto: Jamshid Jamshidi

Kvinna döms för medhjälp till grov våldtäkt

En 38-årig kvinna från Märsta döms till fängelse i tre år för medhjälp till grov våldtäkt mot barn.

En 45-årig man hade under flera års tid en sexuell relation med en minderårig flicka. Kvinnan kände till relationen men slog inte larm. Istället medverkade kvinnan till att bagatellisera flickans anklagelser mot mannen. Åklagaren yrkade först att kvinnan skulle dömas för våldtäkt mot barn men för att det skulle hålla i rätten krävdes att hon medverkat i gärningen rent fysiskt. Men rätten anser att hon borde ha larmat polis för att stoppa relationen mellan mannen och flickan. Hon döms nu till fängelse i tre år, mannen får ett dubbelt så långt straff, sex år. Den sexuella relationen mellan mannen och flickan pågick i flera års tid, bland annat bodde flickan på ett jourboende under tiden som relationen pågick.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening