En kvinna döms till rättspsykiatrisk vård sedan hon attackerat och knivhuggit sin man framför deras barn.
Händelsen inträffade i Märsta i höstas. Polis kallades till en lägenhet sedan en kvinna gått till attack mot sin man inför deras två gemensamma barn. Kvinnan högg mannen med kniv i ansiktet ett par gånger så att han började blöda. Han kunde sen gå ut på balkongen och be grannarna att ringa polisen. När polis anländer konstaterar de att mannen har en knivskada mellan ögonen.
Enligt domstolshandlingarna har kvinnan misshandlat mannen flera gånger och en film visade hur kvinnan den aktuella dagen gjorde utfall mot mannen. Mannen ska under en tid ha velat boka psykolog för kvinnan men utan att hon gått med på det. Nu döms hon för grov misshandel och grovt barnfridsbrott till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning. Hon ska även betala skadestånd till mannen på 35 000 kronor och till ett av barnen på lika mycket.
Nyheter Observationer av rovdjur fortsätter att registreras i Sigtuna kommun. Enligt den skandinaviska rovdjursdatabasen Skandobs har det under det senaste året inkommit elva rapporter om lodjur, björn, varg och järv i kommunen.
Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.
Blåljus Lokalpolisområde Sollentuna/Upplands-Väsby/Sigtuna genomför under två dagar en riktad insats kopplad till Orange Day, med fokus på att uppmärksamma och motverka våld mot kvinnor och flickor.
Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.