Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Kvinna döms för knivattack framför barn

En kvinna döms till rättspsykiatrisk vård sedan hon attackerat och knivhuggit sin man framför deras barn.

Händelsen inträffade i Märsta i höstas. Polis kallades till en lägenhet sedan en kvinna gått till attack mot sin man inför deras två gemensamma barn. Kvinnan högg mannen med kniv i ansiktet ett par gånger så att han började blöda. Han kunde sen gå ut på balkongen och be grannarna att ringa polisen. När polis anländer konstaterar de att mannen har en knivskada mellan ögonen.

Enligt domstolshandlingarna har kvinnan misshandlat mannen flera gånger och en film visade hur kvinnan den aktuella dagen gjorde utfall mot mannen. Mannen ska under en tid ha velat boka psykolog för kvinnan men utan att hon gått med på det. Nu döms hon för grov misshandel och grovt barnfridsbrott till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning. Hon ska även betala skadestånd till mannen på 35 000 kronor och till ett av barnen på lika mycket.

Stormvarning över kommunen

Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.

God Jul

Notiser märsta.nu önskar alla läsare en god jul🎄.

jullov

Många gratis jullovsaktiviteter för barn och unga

Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.