Foto: Insändarbild

Kupp mot logistikföretag i Arlandastad

Under natten utsattes ett logistikföretag i Arlandastad för en smash och grab-kupp.

Okända gärningsmän forcerade lagrets vägg med en hjullastare och försvann sedan med okänt innehåll i en silverfärgad Volvo rapporterar Aftonbladet. Larmet gick vid 2-tiden i natt men när polisen anlände möttes man av den forcerade väggen och hjullastaren. Polisen har spärrat av för teknisk undersökning och en förundersökning gällande grov stöld upprättades.

Vad som har stulits vill polisen inte gå in på. Polisen ryckte ut med ett stort pådrag men sökningarna ska ha blivit resultatlösa och insatsen avslutades vid 4-tiden utan att någon gripits enligt Aftonbladet.

upphandlingen av bolt

Oklart om Bolt-domen överklagas

Nyheter Det är ännu oklart om Sigtuna kommun kommer överklaga Förvaltningsrättens dom om att Bolt inte får vara med i upphandlingen.

VR kommer köra åt Mälardalståg från december 2026

Nyheter VR Sverige har vunnit upphandlingen och tar över driften av Mälartåg från december 2026. Kontraktet gäller i åtta år med möjlighet till förlängning. Beslutet meddelades den 8 oktober och beställare är Mälardalstrafik, som ägs gemensamt av regionerna i Stockholm, Sörmland, Uppsala, Västmanland, Örebro län och Östergötland.

Var tionde tåg i kommunen försenat under september

Nyheter Tågen till och från stationerna i kommun fortsätter att ha problem med punktligheten. Under september kom var tionde tåg mer än fem minuter sent till stationerna i Märsta, Arlanda C och Rosersberg, rapporterar Newsworthy.