Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Kulturskolan får en miljon i statligt krisstöd

Sigtuna kommuns kulturskola får en miljon kronor av Kulturrådet för krisstöd under pandemin.

Kulturrådet har delat ut pengar till olika kommuner för deras kulturskolor. Sigtuna hör till en av kommunerna som får mest i länet. Cirka en miljon får Sigtuna Kulturskola. Mest i länet fick Södertälje med nästan tio miljoner. Sigtuna fick åttonde mest i länet och mer än grannkommunerna Bro, Väsby och Vallentuna.

Der är dock inte bara kommuner som sökt utan totalt har 1,4 miljarder kronor fördelats till cirka 1800 aktörer för särskilda behov. 278 miljoner har fördelats till 774 aktörer för inställda eller uppskjutna evenemang.

Taco Bar öppnar på Sätuna

Nöjesnyheter Taco Bar etablerar sig i Märsta och öppnar till hösten 2025 en restaurang i de nybyggda husen på Sätuna, Stationshusen. Det blir den första av kedjans restauranger i kommunen, och satsningen görs av ett erfaret franchiseteam med etableringar sedan tidigare i Stockholms innerstad.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening