Foto: Swedavia/Daniel Asplund

Krog på Arlanda drabbad av kackerlackor

En restaurang på Arlanda dras med problem med kackerlackor, rapporterar SVT Stockholm.

Restaurangen har haft problem med kackerlackor sedan 2012 rapporterar SVT Stockholm. Vid flera inspektioner sedan dess har kommunens hälsoskyddsinpektörer noterat att kackerlackorna är kvar. Så sent som i januari i år gjorde kommunen ett oanmält besök och hittade då levande kackerlackor i fällor i diskutrymmet och fria på golvet under kylbänken i köket. Döda kackerlackor låg på hyllplan blandat med redskap. Utöver kackerlackorna ansåg man att restaurangen var bristfälligt rengjord.

Ett nytt besök gjordes även i mars, några problem var åtgärdade men kackerlackorna fanns kvar, sju-åtta stycken kröp på golvet. Kommunen har dock inte valt att stänga igen stället utan utfärdar ett föreläggande om att ”upprätta effektiva förfaranden för att bekämpa skadedjur”.

valet2026

Axelsson: Konsultnotan måste fram

Politik Oppositionsrådet Marie Axelsson (S) menar att kommunledningen kommer undan för lätt med att 134 miljoner kronor gått till konsulter: - Det är en skandal och därför behöver detta komma ut till allmänheten så att de vet vad deras skattekronor använts till. Det är ju kommuninvånarna som betalat för detta, och dessutom har avtalet med konsultmäklaren förnyats, säger Marie Axelsson (S).

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkte mannen nekar till brott

Nyheter Rättegången om ett elva år gammalt dödsfall i Sigtuna har inletts. Den åtalade mannen nekar till brott, rapporterar Dagens Nyheter.

Mordet i fjärden

Rättegången inleds idag

Notiser Idag inleds rättegången mot den man som misstänks för mordet i Sigtunafjärden för elva år sedan.

Mycket stor brandrisk i kommunen

Notiser Det råder mycket stor risk för skogsbrand i Sigtuna kommun under fredagen. Varningen gäller från klockan 09 till 22 och omfattar stora delar av sydöstra Svealand.