Märsta IK och FC Arlanda spelar sina matcher samtidigt ikväll.

Krocken på Midgårdsvallen: Både MIK och Arlanda spelar ikväll

Ikväll är det dubbelmatcher på Midgårdsvallen, både FC Arlanda och Märsta IK spelar samtidigt. En perfekt avslutning på vårsäsongen för alla fotbollsälskare i kommunen.

Fotbollspubliken i kommunen får ett angenämt problem ikväll när både Märsta IK och FC Arlanda spelar. Märsta IK startar 19.00 och FC Arlanda 19.30.

För båda lagen är det viktiga matcher i toppstriden. Märsta IK behöver tre poäng mot Österåker för att hänga på tvåan Sala. Därefter är det sommarlov till 1:a augusti.

FC Arlanda har också toppmöte då nykomlingen Kåre kommer till Märsta. Kåre har överraskat alla och leder serien efter elva omgångar. FC Arlanda är fyra på 19 poäng och behöver tre för att ta in på Kåre som har 24 poäng.

division 4

Märsta IK kvar som jumbo efter förlust mot Bälinge

Sport Märsta IK fick se sig besegrade med 2–0 borta mot Bälinge i lördagens match. Hemmalaget tog ledningen redan i den 15:e minuten genom Hannes Andersson, som även fastställde slutresultatet med sitt andra mål i den 70:e minuten.

U23-landslaget tränade i Märsta inför landskamper

Sport Sveriges U23-landslag i fotboll gjorde ett stopp i Märsta under måndagen för ett träningspass på SATS innan avfärd från Arlanda. Träningen är en del av förberedelserna inför två kommande landskamper mot Spanien och Italien.

division 4

Håbo FF besegrade Märsta IK med 3–0

Sport Håbo FF tog en klar seger på hemmaplan när laget besegrade Märsta IK med 3–0. Matchen avgjordes redan i den första halvleken där hemmalaget gick upp till en tvåmålsledning, båda målen signerade Lucas Madsen.

Beslut om fotbollstält väntas på måndag

Sport Kommunstyrelsen väntas på måndag ta ställning till förslaget om att inleda en förstudie om att uppföra ett fotbollstält i Märsta. Syftet är att skapa bättre träningsmöjligheter under vinterhalvåret för föreningslivet, särskilt för barn- och ungdomsverksamhet.

Märsta IK inledde försäsongen med seger

Sport Veteranen Rodrigo Gomez som för tio år sedan spelade i Division 1 med Vasalund och 2018 gjorde sin sista säsong i Division 3 är tillbaka i kommunen med Märsta IK. Han gjorde båda målen i segermatchen mot Rotebro.

EXTRA

Sevdah klar för högstaligan

Sport Det blev en händelserik och dramatisk match i Eriksdalshallen när Sevdah säkrade avancemang till landets högsta futsalliga efter en 3–2-seger mot Spårvägen.

Sevdah kan säkra platsen i högsta futsalligan

Sport Ikväll väntar en spännande seriefinal i Rosershallen när Sevdah ställs mot Rågsved i kampen om seriesegern. Med avspark kl. 18.30 har Sevdah möjlighet att ta klivet upp i högsta futsalligan redan nu, om de tar hem segern.

Gå-fotboll för äldre lanserades i Märsta

Sport Märsta IK har nyligen introducerat ett initiativ med gåfotboll för personer över 60 år. Syftet satsningen är att erbjuda en aktivitet som främjar både fysisk hälsa och social interaktion bland äldre.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening