Foto: Magnus Granhagen/Bingofoto

Krock på väg 263 – två personer till sjukhus

En taxibil och en personbil krockade på väg 263 i Märsta. Två personer skadades och fördes till sjukhus med ambulans.

Trafikolyckan på länsväg 263, i höjd med Brista, inträffades strax efter klockan 23 på tisdagen. En taxibil och en personbil var inblandade i olyckan. Vägen stängdes av under räddningsarbete. Två skadade personer fördes till sjukhus med ambulans. Enligt Lars Lindberg, ledningsbefäl på Storstockholms räddningscentral, handlar det om lindriga skador. Polisen kommer nu att utreda olyckan.

EXTRA

Vansinneskörning slutade med gripande i Märsta

Blåljus En vinglig färd som börjar vid Häggvik på E4 slutar med att en man grips på Södergatan i Märsta. Föraren, en man i 45-årsåldern, misstänks för flera brott, däribland grov vårdslöshet i trafik och drograttfylleri.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening