Det var begränsad framkomlighet mellan Märsta-Sigtuna under torsdagseftermiddagen.
Mellan klockan 16.30-18 var det kraftigt begränsad framkomlighet mellan Märsta och Sigtuna i båda riktningar sedan en trafikolycka inträffat i höjd med Ölsta/Steningehöjden på väg 263. Två personbilar krockade, enligt uppgift hade ena bilen kört in i sidan på den andra. En stor räddningsinsats mobiliserades med polis, ambulans och brandkår. Två personer färdades i bilarna och det är oklart om någon behövde uppsöka sjukhus.
Politik EU-befinner sig som bekant i Arlandastad XPO under det första halvåret och på fredagen besökte ett antal delegater Märsta för att diskutera integration.
Nöjesnyheter På lördag firar Fritidsbanken ett år i kommunen och i samband med det kommer man finnas i Humbacken: - Totalt har vi lånat ut över 13 500 sport- och fritidsprylar till över 6 000 personer i alla åldrar som aktiverat sig fysiskt på sin fritid, berättar Ola Holmberg, platschef på Fritidsbanken.
Nyheter Arlandas jobbmässa blev välbesökt och många var intresserade av jobb på flygplatsen: - Vi är givetvis mycket glada över det stora intresse som finns för att arbeta på Stockholm Arlanda Airport och för de många olika arbetsmöjligheter som flygplatsen erbjuder, kommenterar VD och koncernchefen Jonas Abrahamsson.
Nyheter Valsta Torgs nya Kultur- och aktivitetscenter har röstats fram: - Det här ska bli en plats för människor att mötas, stimuleras och utvecklas som kommer att stärka hela kommunens attraktivitet, säger kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M).