Foto: Tony Nordahl

Krock i Arlandastad

Tre fordon krockade på Bristagatan under förmiddagen: - Alla tre har bärgats och det är klart förbi platsen, sa Mats Eriksson vid Polisen till märsta.nu.

En bil och två skåpbilar var inblandade i olyckan på Bristagatan vid 9-tiden på måndagen. Under räddningsarbetet var framkomligheten begränsad en tid. Klockan 11 meddelar polisen att samtliga fordon är bärgade. En uppgiftslämnare berättar för märsta.nu att en person fick klippas loss ur ett av fordonen och sedan åkte med ambulans till sjukhus.

Uppdaterad kl. 15.44

Vanligaste brotten i sommar

Blåljus Under juni och juli registrerade polisen 1 435 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 1 238 händelser som ska ha inträffat under sommarmånaderna. Den vanligaste brottskategorin var stöld utan inbrott.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening