Foto: Arkivbild/Daniel Iskander

Kritik mot planer på mottagningscenter

Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Sigtuna kommun riktar kritik mot Migrationsverkets beslut att inrätta ett mottagnings- och återvändandecenter i kommunen rapporterar Sveriges Radio. Tillsammans med Malmö och Burlöv ifrågasätter Sigtunas kommunledning myndighetens beslut och betonar att kommunen redan har tagit ett stort ansvar för nyanlända.

Beslutet är en del av regeringens omstrukturering av asylmottagandet, där de som söker asyl och de som fått avslag ska bo i särskilda center istället för i egna boenden. Förändringen är en del av den migrationspolitik som Tidöpartierna driver.

Läs mer här: Migrationsverket planerar för mottagningscenter

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.