Foto: Arkivbild/Daniel Iskander

Kritik mot planer på mottagningscenter

Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Sigtuna kommun riktar kritik mot Migrationsverkets beslut att inrätta ett mottagnings- och återvändandecenter i kommunen rapporterar Sveriges Radio. Tillsammans med Malmö och Burlöv ifrågasätter Sigtunas kommunledning myndighetens beslut och betonar att kommunen redan har tagit ett stort ansvar för nyanlända.

Beslutet är en del av regeringens omstrukturering av asylmottagandet, där de som söker asyl och de som fått avslag ska bo i särskilda center istället för i egna boenden. Förändringen är en del av den migrationspolitik som Tidöpartierna driver.

Läs mer här: Migrationsverket planerar för mottagningscenter

Stor risk för gräsbrand under fredagen

Notiser SMHI varnar för risk för gräsbrand i Sigtuna kommun och övriga Svealand under fredagen. Risken är stor eller lokalt mycket stor i de snöfria områdena mellan klockan 11.00 och 16.00.

Sju av tio kan få skyddplats i kommunen

Notiser I Sigtuna kommun finns 269 skyddsrum med totalt omkring 37 100 platser, vilket motsvarar cirka 70 procent av kommunens invånare. Nu ska fler skyddade utrymmen identifieras i källare, garage och vägtunnlar, rapporterar Newsworthy.

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.

Så många ska mönstra från kommunen

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.